Ribarstvo - Ribolov - Vrste riba

Stranica 3 / 3. Previous  1, 2, 3

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Re: Ribarstvo - Ribolov - Vrste riba

Postaj by zbracun on uto ruj 25, 2012 6:43 pm

Probal bum se potrudit. Budem poslikal pribor kad malo ufatim vremena da ga raspakiram. Nije onaj najskuplji, ali nalovil se je riba dosta.
zbracun
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 29.12.2011
Broj postova : 2520
Reputacija Reputacija : 662
Godina imam : 62
Započeo/la tema :
3 / 9993 / 999

[Vrh] Go down

Postaj by Neu on sri vel 27, 2013 9:56 pm

^^ Koliko kg je imala najveća riba koju si ulovio?

Ribarstvo je na zadarskom području jedna od najvažnijih gospodarskih djelatnosti, a zbog skorog ulaska Hrvatske u EU, koja uskoro mijenja svoju ribarsku politiku i politiku financiranja ribarstva, razrađen je plan prilagodbe.

U ZADRA-i, Razvojnoj agenciji Zadarske županije, okupljen je tim stručnjaka koji su razradili Program razvoja ribarstva i Program razvoja ribarske infrastrukture u iduće tri godine.
Dva programa

Na prezentaciji ovih dvaju programa održanoj u Domu Zadarske županije, Marica Babić, koordinatorica izrade programa razvoja ribarstva, navela je podatke iz kojih je jasno da su na zadarskom području ribarstvo i marikultura vrlo važne gospodarske grane te da imaju preduvjete da postanu još značajnija.

Na ovom se području ostvaruje 47 posto ukupnog ulova riba na hrvatskom Jadranu, čak 58 posto male plave ribe. Tu je koncentrirano 60 posto hrvatske marikulture, više od pola kapaciteta za uzgoj tuna, te čak 67 posto uzgoja bijele ribe. Značajno je da je većina tih kapaciteta na otocima, odnosno u ruralnom dijelu, i da je u prošlih 10 godina prihod u ovoj djelatnosti porastao četiri puta.

− Zadar je već sada centar ribarstva jadranske regije, a ima uvjete da tu svoju poziciju još više ojača − rekla je Babić.

U toj djelatnosti sada radi više od 2000 ljudi, a razvojem marikulture i izgradnjom preradbenih kapaciteta rastu i šanse za otvaranje novih radnih mjesta.
Dodatna ulaganja

− Za jačanje te pozicije, ali i za prilagođavanje zahtjevima EU-a, potrebna su dodatna ulaganja u ribarsku infrastrukturu − dodao je dr. Lav Bavčević, koordinator izrade ovog dijela programa.

EU, naime, ima stroge standarde higijenskih i drugih uvjeta za svako iskrcajno mjesto gdje se ulov s brodova dostavlja na daljnju obradu. Sada postoje čak 43 takva iskrcajna mjesta na kojima se prekrca oko 20 tisuća tona ribe.

Najveća su u Kalima (Lamjana), Zadru i Biogradu, a potrebno je odrediti i jedno veće iskrcajno mjesto između Šimuna i Mandre na Pagu ili na Viru za sjeverozapadni dio akvatorija. Treba riješiti pitanja remontnih brodogradilišta, privezišta i svega ostalog, a ovi su programi osnova za uključivanje ovih projekata u programe koji se financiraju iz EU-a.

Autor: Edvard Šprljan, agroklub.com

CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86924
Reputacija Reputacija : 4928
Godina imam : 28
Započeo/la tema :
999 / 999999 / 999

[Vrh] Go down

Postaj by histrion on pon svi 05, 2014 11:54 am

Škrpena
Minimalna dozvoljena dužina za ribolov 25 cm (čripnja na slici je promjera 40 cm).
Ulovljena na vanjskoj strani Dugog otoka.

[You must be registered and logged in to see this image.]
histrion
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 02.02.2013
Broj postova : 2392
Reputacija Reputacija : 473
Godina imam : 54
Započeo/la tema :
0 / 9990 / 999

[Vrh] Go down

Postaj by Neu on pon lis 06, 2014 11:44 am

Ministarstvo poljoprivrede će do kraja mjeseca raspisati natječaj za tzv. scraping. Riječ je mjeri iz programa EU kojom se domaćim ribarima nudi 4,76 milijuna eura kao naknada za uništenje broda i ribarsku povlasticu, kako bi se smanjila nacionalna ribarska flota i prekomjerni izlov kojim je u EU dosegnuo već 80% ribljeg fonda. Računa se kako će ta prva dogovorena sredstva biti dostatna za uništenje 40-ak brodova ili 5% ukupne flote. » Večernji

CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86924
Reputacija Reputacija : 4928
Godina imam : 28
Započeo/la tema :
999 / 999999 / 999

[Vrh] Go down

Postaj by rider331 on pon lis 06, 2014 1:18 pm

Zubatac oko 2,5 kg svaki... jako fini Wink

[You must be registered and logged in to see this image.]

rider331
Ufurani forumaš
Ufurani forumaš

Registriran/a : 06.07.2009
Broj postova : 3626
Reputacija Reputacija : 313
Godina imam : 36
Započeo/la tema :
0 / 9990 / 999

[Vrh] Go down

Postaj by zbracun on pon lis 06, 2014 4:35 pm

Neu je napisao/la:Ministarstvo poljoprivrede će do kraja mjeseca raspisati natječaj za tzv. scraping. Riječ je mjeri iz programa EU kojom se domaćim ribarima nudi 4,76 milijuna eura kao naknada za uništenje broda i ribarsku povlasticu, kako bi se smanjila nacionalna ribarska flota i prekomjerni izlov kojim je u EU dosegnuo već 80% ribljeg fonda. Računa se kako će ta prva dogovorena sredstva biti dostatna za uništenje 40-ak brodova ili 5% ukupne flote. » Večernji

A to šta su zapravo Talijani uništili riblji fond, nitko ne spominje. Ovo je u stvari potez da se polako uništi naše ribarstvo, tako da bi i ribu uvozili od njih i dodatno postali ovisni o njima. Oni bi ribu uvozili jeftino iz Azije, a nama skupo prodavali.
zbracun
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 29.12.2011
Broj postova : 2520
Reputacija Reputacija : 662
Godina imam : 62
Započeo/la tema :
3 / 9993 / 999

[Vrh] Go down

Postaj by histrion on pon lis 06, 2014 5:54 pm

zbracun je napisao/la:
A to šta su zapravo Talijani uništili riblji fond, nitko ne spominje. Ovo je u stvari potez da se polako uništi naše ribarstvo ...

Uvijek je nama netko drugi kriv.
Činjenica je da su Talijani dolazili u krivolov na našu stranu Jadrana ... ali ... broj brodova u krivolovu (i kapacitet tih brodova) nije vrijedan ni spomena.
Riblji fond smo uništili sami ... dinamitom i jeftino kupljenim talijanskim kočama nakon što su Talijani shvatili da na svojoj strani nemaju više što loviti.

Zabranu kočarenja 1Nm od obale ne poštuje nitko. Samo još u Hrvatskoj (i Crnoj Gori ... ali oni imaju sve zajedno 10-ak ribarskih brodova) je dozvoljena mreža "zatvorenog oka". Samo u Hrvatskoj u ribarnici možeš kupiti ribice uz koje piše "za brodet". Samo u Hrvatskoj je moguće da pomorska policija kontrolira rekreativne ribolovce s obale, a istovremeno koče sistematski oru Novigradsko more.
histrion
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 02.02.2013
Broj postova : 2392
Reputacija Reputacija : 473
Godina imam : 54
Započeo/la tema :
0 / 9990 / 999

[Vrh] Go down

Postaj by damfisk on sri lis 08, 2014 3:01 pm

Sve tu to krivi Talijani, ali zna se tko sve to gura. Sve je jasno i sve se vidi, samo treba otvorit oči i pogledat istinu koja nam je pred nosom ali je ne vidimo.
damfisk
Inžinjer foruma
Inžinjer foruma

Registriran/a : 01.01.2009
Broj postova : 8251
Reputacija Reputacija : 696
Godina imam : 40
Započeo/la tema :
0 / 9990 / 999

[Vrh] Go down

Postaj by diabolik. on sri lis 08, 2014 7:33 pm

histrion je napisao/la:
Činjenica je da su Talijani dolazili u krivolov na našu stranu Jadrana ... ali ... broj brodova u krivolovu (i kapacitet tih brodova) nije vrijedan ni spomena.
Riblji fond smo uništili sami ... dinamitom

Ma ja ti se baš ne kužim u ribarstvo, ali sam imao priliku vidit dio talijanske ribarske flote (u Anconi) i toga nisam niti desetinu nigdi mogao vidit u RH.
Oni nemaju brodove, oni imaju ploveće tvornice.
I s tim su poharali Jadran. Ne zna riba di je granica, di je Italija, a di Hrvatska, a Jadransko more nije ocean. To je malo veća bara za ribu.
A to s dinamitom, ma to ti je šalamala prema onim grdosijama šta čitavu noć oru dno moram i odma prerađuju ribu.

diabolik.
Manga foruma
Manga foruma

Registriran/a : 23.12.2008
Broj postova : 6087
Reputacija Reputacija : 553
Godina imam : 52
Započeo/la tema :
74 / 99974 / 999

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content