Autizam

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Autizam

Postaj by Lenica on pon ruj 10, 2012 3:50 pm

ŠTO JE TO AUTIZAM?

Kako prepoznati autizam?

Dijagnostički kriteriji za utvrđivanje autizma svakih se desetak godina nešto promijene, a nastao je i niz procjena za autistični poremećaj. Jedna od tih, možda najviše korištena, iako nikad znanstveno evalvirana, jest Creakova nine-point skala (1963.) u kojoj je od 14 ponuđenih simptoma potrebno barem 8 za postavljanje dijagnoze autizma.

Creakova skala glasi:

Velike teškoće u druženju i igranju s drugom djecom
Dijete se ponaša kao da je gluho, isto kao da nema sluha
Dijete ima jak otpor prema učenju
Dijete nema straha od stvarnih opasnosti
Dijete ima jak otpor promjenama u rutini
Dijete se radije koristi gestom ako nešto želi
Dijete se smije bez vidljiva razloga
Dijete se ne voli maziti, ni da ga se nosi
Pretjerana fizička aktivnost (hiperaktivnost)
Dijete izbjegava pogled u oči
Neuobičajena vezanost za objekte ili dijelove objekta
Dijete okreće predmete i potreseno je ako je u tome prekinuto
Neprestano se igra čudnih igara i ponavlja ih
Dijete se drži po strani

Prvi simptomi javljaju se najčešće prije 30-og mjeseca života. Osobito se govor razvija kasno, uopće se ne razvije ili počinje nazadovati.

Uzroci

Uzroci autističnog poremećaja nisu do danas potpuno razjašnjeni. Da li se radi o jedinstvenom uzroku, ili više različitih uzroka koji mogu dovesti do poremećaja? Na to pitanje ne znamo odgovor, iako većina stručnjaka koji se bave ovim problemom smatra da je riječ o više uzroka.
Uzroci autističnog poremećaja su nepoznati. Većina vjeruje da se radi o psihičkim, ali i organskim faktorima koji se isprepliću.

Posebne sposobnosti autistične djece (talenti)

U vrlo popularnom filmu Kišni čovjek, glavni lik Raymond, je autistična i mentalno retardirana osoba koja svoju okolinu impresionira sposobnošću vršenja računskih operacija s višeznamenkastim brojevima i sposobnošću pamćenja mnogih podataka, redova vožnje raznih avionskih kompanija, podataka o mogućnosti avionskih nesreća, sportskih rezultata i drugih podataka koje je čuo ili pročitao samo jedanput u životu.
Osobe koje imaju izrazitu sposobnost (talent) za jedno područje, a inače su mentalno retardirane, nazivamo idiot-savant (učeni idiot). Smatra se da u cijelom svijetu ima svega nekoliko stotina ovakvih osoba. Njihove sposobnosti primjete se obično već u djetinjstvu, a razvojem drugih sposobnosti i znanja, često se ovi talenti izgube ili više nisu naglašeni. Talenti mogu biti glazbeni, likovni, za matematiku, sposobnost pamćenja raznih podataka, određivanje datuma, reproduciranje riječi na nepoznatom jeziku, bez znanja značenja riječi itd.
Neka djeca mogu određivati točno vrijeme bez sata, čak i kada ih se probudi usred noći. Neki mogu s velikom preciznošću procijeniti veličinu predmeta na daljinu. Jedan autistični dječak imao je tako savršenu motornu koordinaciju da je mogao hodati po ogradici krevetića bez pridržavanja.
Neke od zapanjujućih sposobnosti idiot-savanta koje su zabilježene u literaturi:

-šestomjesečno dojenče koje je mrmljajući moglo reproducirati cijele arije koje bi čulo
-petogodišnji dječak koji je mogao rastaviti sat, radio, televizor i ponovo ih besprijekorno sastaviti
-slijepa osoba koja je fantastično crtala
-blizanci koji su bez problema računali sa 20-ero znamenkastim brojevima

Što je uzrok ovoj pojavi?

Objašnjenja su različita. Smatra se da tajna leži u hipokampusu, dijelu limbičnog sustava velikog mozga, koji je odgovoran za emocije i pamćenje.Poznato je iz povijesti da su neki genijalni ljudi imali autistične crte (Newton, Einstein).
Einstein je progovorio u petoj godini i nije bio osobit učenik, a u djetinjstvu je bio daleko od genijalnog djeteta. (Ma to ti se njemu kasno upalila lampica smajlić - ed.)

Evo jedan od primjera kako piše autistično dijete i kako to izrazuju:
To se pjevačici ne smije dogoditi

1.
1. se ne smije to pjevačici dogodit.
2. to dogoditi ne smije se pjevačici.
3. pjevačici to dogodit ne smije se.

To bi bilo grozno da se dogodi pjevačici

2.
1. grozno to bilo bi da se pjevačici dogodi.
2. pjevačici to grozno da se dogodi bilo bi.
3. dogodi to se pjevačici bilo bi grozno.

Lenica
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 29.12.2011
Broj postova : 2448
Reputacija Reputacija : 110
Godina imam : 29
Započeo/la tema :
0 / 9990 / 999

[Vrh] Go down

Re: Autizam

Postaj by THUNDER_DINIX on pon ruj 10, 2012 4:59 pm

prepoznao sam ja to iz naslova kod osobe koja je otvorila ovu temu (da ne imenujem sad)

Moderator foruma Dinix
(Filmofil, kolekcionar)
Moderator foruma Dinix   (Filmofil, kolekcionar)

Registriran/a : 21.12.2008
Broj postova : 35848
Reputacija Reputacija : 3228
Godina imam : 27
Započeo/la tema :
889 / 999889 / 999

[Vrh] Go down

Postaj by nikolina on pon ruj 10, 2012 5:35 pm

Autizam je bolest,nažalost i neizlječiva je.
Malo ljudi dans /sutra budu samostali iliti "normalni" ssvega nekih 5%.
Najbitnije je u ranoj fazi saznati i početi raditi sa dijetetom ,jer ta dijeca su teška i svaki dan je borba sa njima ,ali moraš biti smireni i prilagoditi se njemu.
Naravno da je to jako težak i dugotrajan proces ali uz dobru volju i dobre živce roditelja da se od te dijece napraviti da budu samostalni.
I nažalost ta dijeca/ljudi su izrugivanio od "normalnih"ljudi što je za mene nepojmljivo.
nikolina
Obožavatelj foruma
Obožavatelj foruma

Registriran/a : 30.06.2012
Broj postova : 4634
Reputacija Reputacija : 482
Godina imam : 33
Započeo/la tema :
0 / 9990 / 999

[Vrh] Go down

Postaj by Lenica on pon ruj 10, 2012 8:06 pm

Meni su autisti zanimljivi.

Npr. danas sam baš gledala jednu emisiju, zove se nešto
"Galileo" i tu jedna cura ne zna matematiku, odnosno njoj
je u porodu nestalo kisika u mozgu i sad ima poteškoće sa zbrajanjem
i oduzimanjem, a i općenito sa brojevima.
Npr. reže krumpire i dok to radi mora ih pomno zbrajat ili jedan
dio ostavit sa strane i onda prvi dio obrađivat.
Ali mislim da se tu ne radi o autizmu.

Autizam ima svoje stupnjeve, po gradaciji.
Ima blagih oblika.

Npr. znam par autista sa završenim fakultetom.

Lenica
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Započeo/la tema :
0 / 9990 / 999

[Vrh] Go down

Postaj by THUNDER_DINIX on pon ruj 10, 2012 8:15 pm

u kojem si ti stupnju jebote?

Moderator foruma Dinix
(Filmofil, kolekcionar)
Moderator foruma Dinix   (Filmofil, kolekcionar)

Registriran/a : 21.12.2008
Broj postova : 35848
Reputacija Reputacija : 3228
Godina imam : 27
Započeo/la tema :
889 / 999889 / 999

[Vrh] Go down

Postaj by Lenica on pon ruj 10, 2012 8:39 pm

Šta si se mene uvatija?
Lijepo raspravljaj o ovoj temi.

smajlić
Lenica
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Započeo/la tema :
0 / 9990 / 999

[Vrh] Go down

Postaj by Angie on uto ruj 11, 2012 11:06 am

sumnjam da sin susjedov ima ovo, 10 simptoma iz ove skale odgovara..

Svi sumnjamo da mu nešto nije u redu, ali ne želimo to pitati njegove roditelje, jer smo bliski i ne želimo ih povrijediti.. oni vjerojatno znaju što je

moj brat je posumnjao da je možda gluhonijem, jer ima 2,5 god a nikad ga nismo čuli da priča, tek ima par dana kaže pa-pa, a i to teško, nikad ne gleda u oči, uvijek ga zanimaju neki predmeti..a moj stari je prvi rekao da je možda autističan

svi se nadamo da mu nije ništa..
Angie
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Registriran/a : 11.01.2009
Broj postova : 2785
Reputacija Reputacija : 296
Godina imam : 26
Započeo/la tema :
14 / 99914 / 999

[Vrh] Go down

Postaj by nikolina on uto ruj 11, 2012 11:57 am

Angie najteže je tim roditeljima priznati da imaju takvo dijete
Oni se nadaju da nije to,ali nažalost drugi vide problem a oni ne.
Iz osobnog iskustva sam se radi sestre posvađala radi toga,jel svi smo vidili da je mali autističan,ali ona nije dala reči.
Jednostavno nije pricao,ne gleda te u oči,kada vidi neku stvar o njoj priča satima,izbjegava dijecu -neigra se sa njima,već se odvoji sam i dosta zna biti agresivan kada mu nešta nedaš,jednostavno kao da je u svome svijetu.
Mali sada ima 5god i već kasni dvije godine za svojom generacijom ,što je jako puno na za njegovu dob.
Sada je krenila sa njime po doktorima što je sada i čak za njega kasno,jel trebao je već sa 3god biti kod logopeda i psihologa na pretragama,ali nažalost kako kažem svi smo mi vidili to ,ali oni ne i samo se nadam da će na kraju izaći sve dobro.
I reci joj nema veze i ako se naljuti na tebe, ali to je za dobrobit dijeteta.
I ako ti šta prebaci nemoj si to uzeti srcu jel vjerovatno su i oni shvatili da nešta nije uredu ,ali jednostavno misle "da se njima to ne dešava."
nikolina
Obožavatelj foruma
Obožavatelj foruma

Započeo/la tema :
0 / 9990 / 999

[Vrh] Go down

Postaj by Lenica on uto ruj 11, 2012 1:32 pm

Angie je napisao/la:sumnjam da sin susjedov ima ovo, 10 simptoma iz ove skale odgovara..

Svi sumnjamo da mu nešto nije u redu, ali ne želimo to pitati njegove roditelje, jer smo bliski i ne želimo ih povrijediti.. oni vjerojatno znaju što je

moj brat je posumnjao da je možda gluhonijem, jer ima 2,5 god a nikad ga nismo čuli da priča, tek ima par dana kaže pa-pa, a i to teško, nikad ne gleda u oči, uvijek ga zanimaju neki predmeti..a moj stari je prvi rekao da je možda autističan

svi se nadamo da mu nije ništa..

To se zna dogodit i kod djece koja su u domovina jer ih se tu ne ući pričat,
nitko s njima ne radi, a tete ne vode računa o njima. Često to nema veze za autizmom.
Lenica
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Započeo/la tema :
0 / 9990 / 999

[Vrh] Go down

Postaj by Angie on uto ruj 11, 2012 1:36 pm

ma mislim da oni znaju to, jer ona otvoreno priča kako joj ljudi komentiraju kako joj mali ne priča i slično, i često idu doktoru..

ne znam, tebi je drugačije jer ti je sestra.. mi smo susjedi, ja osobno ne želim ništa komentirati.. ne znam

lenice jednog dana ću ja raditi sa djecom, i mislim da to nema veze sa tetama i učiteljicama.. to je od rođenja, a dijete uči pričati kući od prve, druge god života..
nije ni tetama lako...
Angie
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Započeo/la tema :
14 / 99914 / 999

[Vrh] Go down

Postaj by nikolina on uto ruj 11, 2012 1:48 pm

Ako mali samo ne priča i nije neka novost inače dečki kasnije propričaju spram curica.Pedijatrijima je normalno da do 3god ne pričaju ,a poslije se tek provodi pregled i terapija,mada je to po mome kasno,ali valjda oni znaju bolje ipak su školovaniji od mene.

I Lanice pa to tvoje nema veze sa vezom dijeca se rode takva,i bezveze mi je to omalovažavanje dijece iz doma,pa nisu oni jadni krivi što su imali tako nemarne roditelje da su ih ostavili ili zanemarili ,to je žalosno ...Lanice tvoje postove kada čitam pitam se jel ti imaš li ti uopće 15god. hmm
nikolina
Obožavatelj foruma
Obožavatelj foruma

Započeo/la tema :
0 / 9990 / 999

[Vrh] Go down

Postaj by tanuki on uto ruj 11, 2012 1:58 pm

ja izuzetno cjenim lenicu,
evidentno je da je ona autistična!
gubi se nema kompas,
ali je podržavam!
tanuki
Domaćin foruma Tanuki
(Gastronom, fotograf, polemičar)
Domaćin  foruma Tanuki   (Gastronom, fotograf, polemičar)

Registriran/a : 07.01.2009
Broj postova : 27698
Reputacija Reputacija : 1996
Započeo/la tema :
700 / 999700 / 999

[Vrh] Go down

Postaj by nikolina on uto ruj 11, 2012 2:04 pm

Tanuki a gdje sam ja napisala da je necjenim ustvari a zašto bi je i cjenila ,ali neke postove njene ne kužim i jednostavno ih stavim u ignor kao da ih nisam ni pročitala ali......... Otvori dobru temu i onda bummmm ........da su dijeca autistična samo ona koja su u domu.??????????????..
ma daj zašto samo oni,zašto to omalovažavanje te dijece ,zbog čega?
Pa daj malo razmisli prije neko bubneš glupost takvu.
Sorry ,ali nevolim nikoga da se omalovažava ,a posebno ne nedužnu dijecu.
nikolina
Obožavatelj foruma
Obožavatelj foruma

Započeo/la tema :
0 / 9990 / 999

[Vrh] Go down

Postaj by Angie on uto ruj 11, 2012 4:49 pm

nikolina je napisao/la:Ako mali samo ne priča i nije neka novost inače dečki kasnije propričaju spram curica.Pedijatrijima je normalno da do 3god ne pričaju ,a poslije se tek provodi pregled i terapija,mada je to po mome kasno,ali valjda oni znaju bolje ipak su školovaniji od mene.

ne, napisala sam da 10 simptoma od ovdje navedenih 14 odgovara, ne gleda u oči nikada, ne obraća pažnju na tebe, drži se po strani, stalno proučava neke predmete itd itd. ponekad kad mu nešto nije po volji, počne histerizirati i vrištati, ni sam ne zna što će, nikako da mu udovoljiš
Angie
Jako aktivni forumaš
Jako aktivni forumaš

Započeo/la tema :
14 / 99914 / 999

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content