Afte

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Afte

Postaj by Neu on sri oľu 02, 2011 5:44 pm

Afte su male, bolne i učestale lezije koje se pojavljuju na unutarnjoj površini usnica, usnoj ili zubnoj sluznici, jeziku, mekom nepcu, orofarinksu i u donjem dijelu usne šupljine.

Uzrokuju bol nerazmjernu svojoj veličini i ometaju jedenje, gutanje, govor, a kod male djece, ponekad i spavanje. Naziv afte potječe iz riječi Aftal, što na Grčkom znači pečenje, žeženje.

Bitno je naglasiti da afte nisu zarazne i da afte nikada ne krvare.

Nekoliko dana prije izbijanja afti, na tim se mjestima može osjetiti svrbež ili peckanje. Ako ste inače skloni pojavi afti, važno je da već tada počnete sa liječenjem.

KOJI SU UZROCI NASTAJANJA AFTI?

Prehrambeni: u nekim slučajevima može se raditi o nekoj vrsti hrane poput čokolade, kave, kirikija, badema, žitarica, jagoda, sira, rajčice, pšeničnog brašna durum (s glutenom).

Fizički: stres, emocionalni šok, umor.

Traumatski: poput onih uzrokovanih stomatološkim postupcima ili nošenjem ortodontskog aparatića.

Infektivni: virusni (herpes, papiloma virus, vodene kozice, infektivna mononukleoza, itd.); bakterijski (streptokok, loša oralna higijena).

Medicinski proizvodi: aspirin, lijekovi iz skupine NSAR (nesteroidni protuupalni lijekovi), antibiotici, nikotinski supstituti, lijekovi protiv gljivica.

Pomanjkanje željeza, folne kiseline i vitamina B1.

Hormonski: menstruacija, prekomjerna težina, preopterećena jetra (uzrokovana oralnim kontracepcijskim sredstvima).

Genetski: predispozicija RAS-u je nasljedna: ukoliko oba roditelja pate od RAS-a, postoji 90%-na mogućnost da će od istog problema patiti i djeca. Ukoliko niti jedan od roditelja nema RAS, mogućnost je smanjena na samo 20 %.

Sindromi: celijakija, dijabetes, Crohnova bolest.

Izvor: farmex.hr

Imate li problema s aftama? Jeste li ih ikad imali? Ja upravo imam i baš me boli Sad

CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86924
Reputacija Reputacija : 4928
Godina imam : 28
Započeo/la tema :
999 / 999999 / 999

[Vrh] Go down

Re: Afte

Postaj by Teo on sri oľu 02, 2011 9:36 pm

Ja znam imati u ustima no ne jako Royazol gel je odličan protiv afti
Teo
Diplomat foruma
Diplomat foruma

Registriran/a : 17.12.2010
Broj postova : 7201
Reputacija Reputacija : 1201
Godina imam : 40
Započeo/la tema :
0 / 9990 / 999

[Vrh] Go down

Postaj by Love on pet ruj 30, 2011 1:24 pm

Uf to sam imala prije jedno 3 mj,uzasno bolno i koristila sam nekakav sprej na bazi meda ludnica
Love
Domaćica foruma Love
(Brineta, kuvar'ca, seksica)
Domaćica foruma Love  (Brineta, kuvar'ca, seksica)

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 28855
Reputacija Reputacija : 1211
Godina imam : 30
Započeo/la tema :
672 / 999672 / 999

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content

Sponsored content

[Vrh] Go down

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]