Održavanje računala - trik

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Održavanje računala - trik

Postaj by Gost on pon lip 07, 2010 3:45 pm

Za početak je potrebno preuzeti nekoliko besplatnih programa koje možete naći na ovome linku (upakirano samo za vas). :jastukić:

U paketu se nalaze CCleaner, Auslogics Disk Defrag i Glary Utilities. Kako koristiti ove programe i čemu služe, doznati ćete u nastavku ovoga tutoriala.

Najprije je potrebno računalo očistiti od neželjenog smeća kojeg vjerovali ili ne uvijek ima. Instalirajte CCleaner i pokrenite ga. Prije nego pokrenete čišćenje, potrebno je odrediti što želite a što ne želite obrisati. Pod tab Applications možete vidjeti za koje će preglednike što brisati. Ukoliko ne želite da vam se History briše, maknite kvačicu. U ovome tutorialu ja ću brisati sve kako kvačice i stoje. Sad kliknite na Analyze i pričekajte par sekundi, katkad zna potrajati i do minutu dvije ako imate puno smeća. U ovome tutorialu pokazuje kako ima 426,6 MB za očistiti. Kod nekih će to biti i do 1 GB, 2 Gb ako nisu redovito održavali svoje računalo. Sada kliknite na Run Cleaner i pričekajte da čišćenje završi.

NAPOMENA: Ovo čišćenje ne čisti vaše datoteke sa računala, nego većinom podatke pregledavanja stranica.

Sad je potrebno optimizirati i podizanje sustava. Vjerojatno ste mnogi od onih koji dosta dugo čekaju da se računalo upali. Kliknite na tab Tools, zatim Startup i pogledajte koji se sve programi podižu uz vaš sistem. Uz podizanje sustava najbolje je ostaviti ono najnužnije kao što je antivirus, firewall i možda koji sitni program kao uTorrent i slično. Sada označite programe koje ne želite pri pokretanju sustava i kliknete na Disable. Nakon toga zatvorite CCleaner i jedan dio posla ste obavili.

Glary Utilities je program s kojim možete povremeno brzinski pročistiti sustav. Program je besplatan i jednostavan za korištenje.

Sljedeći korak je pretraživanje računala antivirusnim programima. Preporuka za brze, sigurne i besplatne antiviruse je Avira i Avast (novija verzija uvijek). Pokrenite jedan od tih antivirusa i pričekajte da završi. Ukoliko nađe kakav virus uklonite ga. Sad je potrebno napraviti još jednu pretragu pomoću Malwarebytes te na isti način ukoliko nešto nađe svakako ukloniti.

Sada je potrebno napraviti defragmentaciju diska (što je defragmentacija diska u nastavku tutoriala) pomoću Auslogics Disk Defrag programa.

Defragmentacija diska postupak je konsolidacije fragmentiranih datoteka na tvrdom disku računala. Fragmentacija nastaje usporedo sa spremanjem, promjenom ili brisanjem datoteka. Datoteka i promjene spremljene u nju često se pohranjuju na mjesto na tvrdom disku koje je različito od izvorne datoteke. Daljnje se promjene spremaju na još više različitih mjesta. S vremenom datoteka i disk postaju fragmentirani, a rad računala usporava se zbog pristupa brojnim mjestima radi otvaranja neke datoteke. Defragmentacija diska alat je kojim se preslaguju podaci na tvrdom disku i ponovo objedinjuju fragmentirane datoteke da bi računalo moglo učinkovitije raditi.

Napomena:Defragmentacija može potrajati i po nekoliko sati,ovisi o veličini tvrdog diska.

I to je to. Vaše računalo bi sada trebalo raditi brže i bolje. Ukoliko imate kakvih problema ili pitanja, pitajte. kavica
Gost
Gost

[Vrh] Go down

Re: Održavanje računala - trik

Postaj by Neu on pon lip 07, 2010 8:44 pm

ja imam CCleaner, super je to program,čisti sve. evo ti rep + za trud. kvalitetan post,svaka čast.

CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Registriran/a : 19.12.2008
Broj postova : 86924
Reputacija Reputacija : 4928
Godina imam : 28
Započeo/la tema :
999 / 999999 / 999

[Vrh] Go down

Postaj by Mass on pon lip 07, 2010 8:46 pm

Evo ti rep minus zato što žicaš pluseve
Mass
Faca foruma
Faca foruma

Registriran/a : 11.01.2009
Broj postova : 12410
Reputacija Reputacija : 1473
Godina imam : 29
Započeo/la tema :
200 / 999200 / 999

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on uto lip 08, 2010 4:48 pm

sa ccleanerom radim već dosta dugo i ok mi je,a ovaj
Glary Utilities,dal postoji ikakva mogućnost da pobriše nešto što bi trebalo ostat?
koliko je siguran?
Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Turrican on uto lip 08, 2010 6:04 pm

Gabrijel je napisao/la:sa ccleanerom radim već dosta dugo i ok mi je,a ovaj
Glary Utilities,dal postoji ikakva mogućnost da pobriše nešto što bi trebalo ostat?
koliko je siguran?
Vrlo je siguran. Jedino što može obrisati a što bi moglo eventualno stvarati probleme su "zero byte" fajlovi, ali to se sve da podesiti u postavkama.

Turrican
Tehničar foruma Tury
(Informatičar, zajebant)
Tehničar foruma Tury  (Informatičar,  zajebant)

Registriran/a : 22.02.2009
Broj postova : 5443
Reputacija Reputacija : 1188
Započeo/la tema :
55 / 99955 / 999

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on uto lip 08, 2010 6:45 pm

Ma ovi ti programi ne mogu naštetiti, nego samo pomoći gore

Ja sam danas i svoj hardver sredio. Očistio prašinu i zamijenio pastu na procesoru.
Sad radi ko novi. kavica
Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on uto lip 08, 2010 8:11 pm

ok,tnx obojici :jastukić:
Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sri lip 09, 2010 12:46 pm

sw7 kad prije hmm
Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Turrican on sri lip 09, 2010 3:27 pm

Gabrijel je napisao/la:http://zaslike.com/files/nvpaz3997zf3lkjyvtm.jpg

sw7 kad prije hmm
sad si ja nek mislim što to pitaš nn

Pretpostavit ću da za opcije kod brisanja. Odeš na "modules" i od tamo pokreneš čišćenje diska od smeća, stišći Next i kad ti skenira, pisat će ti rezultati i što sve da obriše. Tamo imaš opciju "Backup zero byte files" pa to stisni i onda stisni Next da to sve pobriše što je našao (smeće). Ako bi ikad bilo problema možeš si vratiti te "zero byte" fajlove (neznam na pamet kako ali jednostavno je ima opcija u programu negdje)

Zero byte fajlovi su prazne datoteke (možeš i sam jednu kreirati tako da npr. otvoriš Notepad i sejvaš a da nisi ništa napisao). Neki programi i driveri koji ih kreiraju očekuju da su oni tamo iz raznih razloga (ne da mi se sad elaborirati), pa zato ima ta opcija za njihov backup.

Turrican
Tehničar foruma Tury
(Informatičar, zajebant)
Tehničar foruma Tury  (Informatičar,  zajebant)

Registriran/a : 22.02.2009
Broj postova : 5443
Reputacija Reputacija : 1188
Započeo/la tema :
55 / 99955 / 999

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on sri lip 09, 2010 6:49 pm

Turrican je napisao/la:
sad si ja nek mislim što to pitaš nn
ups...sorry stidljivko

a ovo je bio više komentar,čuđenje ili tako nešto,kad sam prije nakupio
toliko problema Very Happy
al tnx za objašnjenje,sad znam i šta su zero byte fajlovi,
tj znao sam što su,viđo sam tih pizdarija al nisam znao da se
tak zovu Very Happy
Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Neu on pon lis 10, 2011 7:36 am

Kakav je taj program Glary Utilities, je l' koristan? Neš si mislim da si ga skinem?

CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Započeo/la tema :
999 / 999999 / 999

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on pon lis 10, 2011 7:46 am

Koristim ga kad idem kod nekoga srediti mu komp.
Možeš si skinuti TuneUp Utilities 2011. On ti sam čisti komp i održava ga urednim i brzim.
Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Neu on čet sij 10, 2013 10:43 pm

Dugo već nemam instaliran CCleaner, nije ni čudno da mi komp ovoliko šteka.

CroFriends gazdarica
CroFriends gazdarica

Započeo/la tema :
999 / 999999 / 999

[Vrh] Go down

Postaj by THUNDER_DINIX on pet sij 11, 2013 8:23 am

pa zasto nemas
THUNDER_DINIX
Moderator foruma Dinix
(Filmofil, kolekcionar)
Moderator foruma Dinix   (Filmofil, kolekcionar)

Registriran/a : 21.12.2008
Broj postova : 35854
Reputacija Reputacija : 3228
Godina imam : 27
Započeo/la tema :
889 / 999889 / 999

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content

Sponsored content

[Vrh] Go down

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]